Tovább a tartalomhoz

Keresés

Vízfestéssel kutatják a Tettye vízbázist

Zöldre váltott június 6-án a Vince utcában csordogáló Tettye patak. Nem Szent Patrik napot ünnepeltek a Tettyén, nem is rendkívüli természeti jelenség okozta a „zöldülést” – a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. nyomjelzéses kutatást végez a karsztvízbázison.

Több részből álló hidrogeológiai kutatás zajlik ezekben a hetekben a Tettye-forrás pécsi ivóvíz mintegy 20 százalékát adó vízgyűjtő területén. A vízbázisvédelmi felülvizsgálatot a felkért Mecsekérc Zrt. szakemberei végzik: a hidrogeológusok a vízgyűjtő terület egy pontján jelzőanyagot juttattak a karsztrendszerbe, amelynek felbukkanási pontja, ideje, gyorsasága számos adattal szolgál a vízbázis működéséről. A több szakaszból álló vizsgálattól a szakemberek azt várják, hogy még pontosabban megismerjék a Tettye vízbázist ellátó területet, a víz által bejárt útvonalakat, áramlási irányokat. Az eredmények tovább segítik a rendkívüli események elhárítására való felkészülést, így például egy esetleges szennyeződés megelőzésének lehetőségeit.

Ünnepi vízfestés

A kutatás során a vízben oldódva zöld színben játszó, környezetre, egészségre ártalmatlan anyagot használnak, amelyet a Tubes környékén engedtek a mészkőhegység üregeibe. A jelzőanyagot alkalmazzák világszerte barlangi kutatásoknál, egészségügyi teszteknél, de ünnepi alkalmakon, például Szent Patrik napján folyókat is festenek vele zöldre. Fényre reagáló tulajdonsága miatt már egészen kis koncentrációban, műszerrel is kimutatható a vízmintákból, amelyeket napi két alkalommal ellenőriznek a szakemberek több mintavételi ponton.

A tettyei tározót a vizsgálat kezdetén lezárták szakembereink, a kutatás ideje alatt, vagyis a nyomjelző anyag levonulásáig innen nem kerül víz a pécsi hálózatba. A városrész zavartalan és biztonságos vízellátásáról ezekben a hetekben a többi vízbázisból gondoskodunk.

A vizsgálat a vízbázisok védelmét és azok rendszeres felülvizsgálatát előíró kormányrendelet szerint zajlik. Mivel a kutatás a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet védett természeti területét érinti, a szakemberek részletesen egyeztetettek a környezetvédelmi hatósággal, a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal, a BIOKOM Nkft.-vel és egyéb érintett szervezetekkel.

Hosszú utat tesz meg a víz

A Tettye-forrás védendő vízgyűjtő területén a múlt század közepétől többször végeztek jelzőanyagos vizsgálatokat, hogy minél pontosabban behatárolhassák a védendő területet. A vízgyűjtő kiterjedése a jelenlegi ismeretek szerint mintegy 14 négyzetkilométer.

A vízrendszer méretének nagyságát jól érzékelteti, hogy a mostani víznyomjelzéses vizsgálatot a Tettyétől légvonalban 4,5 km-re kezdték. Ekkora út sem lehet akadály a víznek, a jelzőanyag most 9 nap alatt jelent meg a víztározónál.

Mivel a karsztvidék a Mecsek számos forrását táplálja, a kutatás jelzőanyaga több forrás vizét elszínezheti, erre a helyszíneken elhelyezett tájékoztatókon a kirándulók figyelmét is felhívták. (Érintett lehet például a Petőfi, Kánya, Mariska, Vízfő, Kismélyvölgyi, Széchenyi, Szent János, Feketekő és Kantavári források, Hideg-kút, Büdöskút, Anyák kútja és Szamár-kút). 

2016.06.06.