Krumpliverem, vagy vízmérőakna?
Legutóbb az egyik leolvasó áramütést szenvedett egy pécsi ház udvari vízóraaknájában, feltehetően az épület elektromos hálózatának nem megfelelő földelése miatt. A vízvezetéken terjedő kóboráram ezúttal nem okozott tragédiát, de nemcsak a szakember, a lakástulajdonos számára is életveszélyes helyzetet idézett elő.
A szabályok egyértelműek: a mérő helyének megfelelő kialakítása és rendben tartása az ingatlan tulajdonosának felelőssége. Társaságunk rögzíti a tapasztalt hiányosságot és javaslatot tesz a helyzet megoldására. Ha az ügyfél nem javít a körülményeken, végső esetben akár a szolgáltatás is korlátozható.
Kötbér jár, ha az ügyfél hibájából nem valósul meg a leolvasás
A pécsi leolvasók fejenként átlagosan 1200-1300 fogyasztási helyet keresnek fel havonta. Készülékük műholdas helymeghatározással rögzíti az útvonalat, ezzel egyértelmű és ellenőrizhető, ha a szakember a helyszínen járt, csak a fogyasztó távolléte miatt nem sikerült a vízmérőig eljutnia.
Bár a leolvasás megvalósulása nemcsak közös érdeke, hanem jogszabályban előírt kötelezettsége is a felhasználónak és a szolgáltatónak, nem minden lakásba jutnak be a leolvasók. Társaságunk több alkalommal megkísérli a leolvasást, levelet is küld a felhasználónak (az ügyfél kérheti például, hogy a leolvasó a számára legalkalmasabb időpontban érkezzen, amennyiben előzetesen egyeztet a szolgáltatóval).
Amennyiben ennek ellenére is zárva marad az ajtó, vagy nem hozzáférhető a mérő (és a felhasználó a mérőállását sem juttatja el), a becsült számla mellett kötbérről szóló csekk is érkezhet a borítékban. Azzal ugyanis, hogy nem biztosítja a vízmérőhöz való hozzáférést, a felhasználó szerződésszegést követ el, ami lakossági ügyfél esetében 3.000, nem lakossági felhasználónál 5.000 forint kötbér következménnyel jár.