Egymilliárd liter vízzel kevesebb a pécsi szennyvízhálózatban
Fekete bekötés, szabálytalanul bevezetett esővíz, rossz helyre rákötött szökőkút, vagy feltörő forrásvíz - gyakran kerül máshonnan is víz a csatornába a szennyvízen kívül. Ezek a többletként megjelenő idegen vizek feleslegesen terhelik a szennyvízhálózatot, a tisztítóművet pedig többletmunkára késztetik, komoly pluszköltségeket és üzemeltetési nehézségeket okozva ezzel a szolgáltatónak. A fogyasztók is szembesülnek a problémával, ha máskor nem, egy-egy hevesebb esőzés idején, amikor túltelítődnek és kiönthetnek a csak szennyvíz elvezetésére épített csatornák.
Az idegen vizek valamennyi közműszolgáltatónak kihívást jelentenek, ezért a hazai öt regionális vízmű szakmai összefogást kezdeményezett: szakembereik egységes fogalomtárat dolgoznak ki és összegyűjtik az idegen vizek felderítésében, kezelésében eddig alkalmazott legjobb technikákat. Az április 15-ig tartó közös projektbe a nem állami vízszolgáltatók közül egyedüliként a Tettye Forrásház Zrt.-t is felkérték. Társaságunk február 23-án volt a soros házigazda, amikor is Pécsett tanácskoztak a szakemberek.
- Olyan megoldásokat keresünk közösen, amire egyenként tapasztalatunk már van, de a közös problémamegoldás sokkal eredményesebb - mondta el Pécsett a Dunamenti Regionális Vízmű Zrt. műszaki igazgatója, Balogh Zsolt. - Két hónapon belül megszületik egy egyedülálló szakmai anyag, ami nemcsak a résztvevőknek, hanem az egész szakmának nagy segítségére lesz a költséghatékonyabb üzemeltetésben.
A tudásbázis kialakításában a Tettye Forrásház Zrt. jelentős szerepet vállal. Bár társaságunk csak két éve kezdte vizsgálni a jelenséget, mostanra percenként 2000 liternyi idegen vízforrást azonosítottak kollégáink, vagyis eddig egymillió köbméternél is több feleslegtől szabadították meg a rendszert, több millió forintos költséget spórolva meg ezzel az elkövetkező évekre nézve.
A szakemberek több eljárást alkalmaznak párhuzamosan: összevetik a talajvizek térképét a csapadékcsatorna- és a szennyvízcsatorna-hálózattal, a lehulló csapadékmennyiséget és a tisztítótelepre beérkező szennyvízmennyiséget. Műszaki szempontok és kockázatelemzés alapján behatárolják a kritikus területeket, illetve tüzetesen átvizsgálják a vezetékeket, aknákat, majd ellenőrzéssel és műszaki vizsgálattal derítik fel az illegális bekötések vagy a hibák miatti beszivárgásokat. Ha hibát találnak, azonnal beavatkoznak.
A következő találkozót Vácon rendezik meg.
Az együttműködés résztvevői: Dunántúli Regionális Vízmű Zrt., Dunamenti Regionális Vízmű Zrt., Északdunántúli Vízmű Zrt., Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt., Tiszamenti Regionális Vízművek, Tettye Forrásház Zrt.