Víz és munka
A világon dolgozók csaknem felének, másfél milliárd embernek vízre épülő iparág ad munkát. A mezőgazdaságban a munkahelyek 95%-a, az iparban 30%, a szolgáltató szektor munkahelyeinek pedig 10%-a erősen vízfüggő (adatok: UN Water). Míg azonban egy halász vagy kertész esetében egyértelmű a kapcsolat, jóval kevésbé van szem előtt, hogy a víz milyen nagymértékben része a mindennapi munkáknak is. Szinte minden foglalkozás kötődik a vízhez és függ azoktól, akik a vízszolgáltatást biztosítják.
Ugyanakkor víz sincsen munka nélkül: az ivóvíz termelése, kezelése, ellenőrzése, eljuttatása a csapokig, a rendszer üzemeltetése, karbantartása és fejlesztése 24 órás, soha meg nem álló munkát ad a szolgáltatónak. Pécsett és a környező településeken a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. 278 munkatársa, 850 kilométernyi vízvezeték, 50 termelőkút és 54 víztározó biztosítja, hogy minden nap biztonságos, tiszta ivóvíz álljon rendelkezésre az otthonokban, munkahelyeken - használhassuk sörfőzéshez, ablakmosáshoz, betonkeveréshez és öntözéshez, gyógyításhoz vagy éppen tűzoltáshoz; jobbá tegye a körülményeket, amelyek közt dolgozunk és élünk.
„Mesterségem címere: VÍZ"
Pécsett több száz diák ismerkedik ezekben a napokban a vízszolgáltatás és szennyvízkezelés hátterével, érdekességeivel. A TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. interaktív Vízkincstárában március 21-e és március 23-a között fogadja a bejelentkezett iskolás csoportokat. A pécsi szennyvíztelep március 17-én nyitotta meg kapuit, a gyerekeknek a szakembereink bemutatták az alkalmazott technológiákat, az új biogáz erőművet, és azt is, hova kerül az otthon leengedett használt víz, míg végül tisztán visszaadjuk a természetnek.
A fiatalok kreatív energiáit is mozgósítottuk: összesen 250 aprólékosan kidolgozott alkotás érkezett a „Mesterségem címere: VÍZ" címmel meghirdetett rajzpályázatunkra. A diákok változatos formákban mutatták meg, milyen szakmákban nélkülözhetetlen a víz jelenléte. A nyertes alkotóknak és iskolájuknak a következő zöldnapon, a Föld napján adják át az elismeréseket.